Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk

1921 yılında faaliyete geçen Başkonsolosluğumuz, milli mücadele yıllarında kurulan ilk dış temsilciliklerimizden biridir.

Başkonsolosluğumuz ayrıca, ülkemize en yakın konumda bulunan dış temsilciliğimizdir.

Görev bölgemizde Acara Özerk Cumhuriyeti, Guria ve İmereti yönetsel bölgeleri ile Poti şehri yeralmaktadır.

Başkonsolosluğumuz bünyesinde Ticaret Ataşeliğimiz ve Gümrük Ataşeliğimiz bulunmaktadır. Ticaret ve gümrük konularındaki bilgi talepleriniz için ilgili Ataşeliğimizle telefonla, e-postayla temas kurmanız ya da bizzat ziyaret etmeniz mümkündür.

Başkonsolosluğumuzda Gürcü hukuk sistemine hakim bir Hukuk Danışmanı hafta içi her gün vatandaşlarımızın hukuki konulardaki soru ve sorunlarına yardımcı olmak üzere görev yapmaktadır.

Batum, Orta Asya ve Kafkasya’ya açılan transit karayolu güzergâhı üzerinde, kara, hava ve demiryolu ağlarının kesiştiği bir konumda, Türkiye sınırına 17 kilometre mesafede, hızla gelişen önemli bir turistik şehir olma vasfını haizdir.

Sarp Kara Hudut Kapısı, Poti ve Batum Limanları, Batum Uluslararası Havalimanı ve Gürcistan’ın ikinci büyük şehri Kutaisi’nin görev bölgemizde yer almasından dolayı denizcilerimiz, balıkçılarımız, TIR sürücülerimiz, iş adamlarımız ve turistik amaçla seyahat eden vatandaşlarımızn başvuruları mesaimizde önemli bir yer tutmaktadır.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetsel merkezi olan Batum’da ayrıca Ermenistan, İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan’ın Başkonsoloslukları bulunmaktadır.

Başkonsolosluğumuzun "Facebook" sayfasını "www.facebook.com/TCBatumBK" adresinden, "Twitter" sayfamızı da "www.twitter.com/TCBatumBK" adresinden takip edebilirsiniz. 


İlgili Dosyalar :

- IMG_7447