Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Kurban Bayramı Mesajı , 23.10.2012

Gürcistan’da yaşayan Türk toplumunun kıymetli mensupları,

Sevgili vatandaşlar,

Dayanışma ve barış ruhunun egemen olduğu, akrabalık ve dostluk bağlarının güçlendiği bir bayrama daha kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Dargınlıkların unutulduğu, kaynaşma ve birlik olma duygusunun perçinlendiği, ihtiyaç sahiplerine el uzatıldığı, yoksulların sevindirildiği bayram günlerinin, toplumsal yaşantımızdaki yeri özeldir. Kurban Bayramlarının ise, paylaşmayı ve dayanışmayı ön plana çıkaran özelliğiyle toplumumuzun birlik ve bütünlüğü açısından ayrı bir yeri vardır.


Millet olarak sahip olduğumuz en büyük özelliklerden olan merhamet, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma duyguları bayramlar vesilesiyle canlı tutulmalıdır. Esasen sürekli olarak, ama özellikle bugünlerde birbirimize kenetlenmeli ve birbirimizin sevincini paylaştığımız gibi darlık ve sıkıntıları karşısında da dayanışma içinde olmalıyız. Bu çerçevede hiç ayrım gözetmeden tüm komşu ve yakınlarımızı bu sevgi ve dayanışma çemberinin içine dahil etmeliyiz.

Ülkemiz ve Gürcistan arasında her alanda, güçlenerek ve derinleşerek süregiden ikili ilişkilerimize çok önemli katkılarda bulunan, Gürcistan’da yaşayan siz sevgili vatandaşlarımızın, bu bayramı en iyi şekilde değerlendirerek, aranızdaki birlik ve kardeşliği daha da güçlendireceğinize inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor, bayramın milletimiz, birarada yaşadığımız Gürcü toplumu ve tüm insanlık için barışa, sevgiye, kardeşliğe, yardımlaşmaya ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Levent Murat BURHAN

Büyükelçi