Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Kırmızı, Yeşil Reçeteli Ve Kontrole Tabi İlaçların Gürcistan’a Getirilmemesi Hakkında Önemli Duyuru , 01.04.2015

Ülkemizde kırmızı, yeşil reçetelerle ya da kontrole tabi ilaç kategorisinde satılan ilaçlarla (örnek: Lyrica, Suboxone vb.) Gürcistan’a gelinmesi ve ilaçların Gürcistan sınır kapılarında üzerinizde, aracınızda bulunması halinde hakkınızda Gürcü makamlarınca yasal işlem yapılacağını, hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacağınızı tekrar hatırlatmak isteriz.

Bu tür ilaçların beraberinizde Gürcistan’a getirilmesi zorunlu ise, önceden Gürcistan’ın Sınır Kapısı Gümrük Müdürlüğüne bilgi verilmesi, reçetenin örneğinin ve İngilizce çevirisinin (reçetede kişinin adı, soyadı, cinsiyeti, yaşı, teşhisi, narkotik ve/veya psikotrop maddenin ticari ve menşe ismi, dozajı, hap ve ampul sayısı, kullanışı ve tedavi süresi hakkında bilgi yer alacaktır), reçeteyi veren doktorun lisansının İngilizce çevirisinin, reçetenin ve doktor lisansının gerçek olduğunu teyit eden imzalı ve mühürlü bir belgenin (belgede yetkili makamın ismi, adresi, irtibat kişi, telefonları bulunacaktır) kişinin beraberinde bulunması gerekmektedir.

İlacı yüksek miktarda getirmeyiniz. Sadece kısa süreli kullanım için, reçetede belirtilen günlük kullanıma göre çok az sayıda getiriniz (yukarıda kayıtlı belgelerle birlikte olmak koşuluyla).

Bu tür ilaçlar Gürcistan’da uyuşturucu madde olarak piyasaya sürülebildiği için, Gürcü makamlarının bu tür ilaçlar konusunda yoğun tedbirler aldıklarını, yasal sürecin uzun sürdüğünü ve hapis cezalarıyla sonuçlanabildiğini belirtmek isteriz.

Saygıyla duyurulur.