Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Batum-artvin Sanat Buluşması: Artvinli Ressam Kemal Çelik Resim Sergisi , 29.01.2016

Artvinli Ressam Kemal Çelik’in eserleri T.C. Batum Başkonsolosluğu’nun organizasyonuyla 3-6 Şubat 2016 tarihlerinde Batum Acara Sanat Müzesinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Artvin Valiliği ile Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Spor ve Kültür Bakanlığının destekleriyle gerçekleştirilen serginin açılışı 2 Şubat Salı günü Artvin ve Acara protokolünün katılımıyla gerçekleştirilecek.

1940 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinin Gürcistan sınırında bulunan Akdamla Köyü’nde dünyaya gelen Kemal Çelik ilkokul yıllarından başlayarak resim sanatını hayatının bir parçası haline getirdi. Yetişme evresinde Eşref Üren, Cemal Bingöl, Şefik Bursalı ve Saim Kanra gibi değerli ressamlardan büyük destek gördü. İlk kişisel sergisini 1977 yılında açan sanatçı resimlerinde ülkemizin tarihi ve doğal manzaralarını başarıyla işlemektedir.

1990 yılında Ankara Kalesinden kurduğu atölyesinde çalışmalarına devam eden sanatçı atölyesini gençlerle paylaşarak yeni nesil sanatçıların yetişmesine katkı sağlamaktadır. Bugüne kadar 7 binin üzerinde tabloya imza atan Kemal Çelik’in Batum sergisi ilk yurtdışı sergisi olma özelliğine sahiptir. Sergiye tüm sanatseverler davetlidir.

Artvin-Batum Sanat Buluşmasının ikinci ayağında Gürcü bir ressamın eserlerinin önümüzdeki haftalarda Artvin’de düzenlenmesi planlanmaktadır.