Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Batum-istanbul Sanat Buluşması 2016 , 01.06.2016

Başkonsolosluğumuzca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) evsahipliğinde " 3-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında İstanbul'da  düzenlenen "İstanbul Batum Sanat Buluşması: Batumlu Ressamlar Karma Resim Sergisi”nin ikinci ayağı olarak 26 Mayıs 2016 tarihinde "Batum-İstanbul Sanat Buluşması 2016" kapsamında Batum'da bir resim ve fotoğraf sergisi ile konser düzenlenmiştir. 

Batum'u resmi olarak ilk kez ziyaret eden İBB Başkanımız Sayın Dr. Kadir Topbaş'ın katılımlarıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, 2015 Temmuz ayında gerçekleştirilen "İstanbul-Batum Sanat Buluşması" çerçevesinde İstanbul'da misafir edilen 12 Batumlu ressamın şehirde bulundukları süre zarfında yaptıkları 27 yağlı boya tablo "Batumlu Ressamların Fırçalarından İstanbul" temasıyla sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. 

Sergi kapsamında, belirtilen resimlerin yanısıra, İBB tarafından düzenlenen "Dört Mevsim İstanbul" ve "İstanbul'un Simgeleri" başlıklı fotoğraf yarışmalarında ödül almış 27 güncel İstanbul fotoğrafı da sergilenmiştir. 

Serginin açılış töreninin ardından, Türk ve Gürcü sanatçılar  "Gürcistan-Türkiye Dostluk Konseri"nde ortak sahne almışlardır. 1300 kişi tarafından izlenen konserde sevilen Gürcü sanatçı ve grupların yanısıra İBB Oda Orkestrası ile İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu sahne almıştır.