Türkiye Cumhuriyeti

Batum Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Batum'da Sokaklarda Araç Parketme Kuralları Hakkında Vatandaşlarımıza Duyuru , 25.04.2013

Batum’a çok sayıda vatandaşımızın özel araçlarıyla geldiği dikkate alınarak, Batum’da kısa süre önce uygulamaya sokulan, sokaklarda araç park etme kuralları hakkında aşağıdaki bilgiler vatandaşlarımızın bilgilerine sunulmaktadır.

Aşağıda belirtilen kurallara uyulmaması halinde, para cezası ya da araçların çekilmesi gibi yaptırımlarla karşılaşılmaktadır.

Bu nedenle, Batum’a araçlarıyla gelmek isteyen vatandaşlarımıza aşağıdaki kurallara dikkat etmelerini önemle duyururuz.

Aşağıda verilen bilgiler Batum’daki ilgili makamlardan 23 Nisan 2013 tarihi itibarıyla alınmış olan bilgilerdir ve vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlıdır. Aşağıdaki kurallarda ilgili makamlarca yapılacak değişikliklerden Başkonsolosluğumuz sorumlu değildir. Kural ihlali olduğu anda geçerli olan kurallar uygulanır.

- Batum sokaklarında park işareti (P) olan bütün alanlar paralı park yerleridir.

 

- Paralı park yerlerine parkmetre cihazları yerleştirilmiştir. Parkmetre cihazları Gürcüce, Türkçe, İngilizce ve Rusça hizmet vermektedir. Cihazların üzerinde Gürcüce ve İngilizce bilgiler yeralmaktadır.

 

- Araçlarını paralı park yerlerine park edecek vatandaşlarımızın yanlarında bozuk para bulundurmaları, araçlarını ne kadar süreyle park etmek istiyorlarsa parkmetre makinesine o kadar para atarak karşılığında makineden bilet almaları ve biletlerini araçlarının ön cam içine dışarıdan görünecek şekilde koymaları gerekmektedir.

 

- Parkmetre cihazlarının bulunduğu paralı park yerlerinde park bedelleri aşağıdaki gibidir:

1 saatlik süre – 50 (elli) tetri

2 saatlik süre – 1 (bir) Lari

Müteakip her saat – 1 (bir) Lari

- Ayrıca, uzun süreli park biletlerinin alınması da mümkündür. Uzun süreli park biletleri bankalardan ya da sokaklardaki elektronik ödeme bilgisayarlarından alınabilir. Uzun süreli park bedelleri aşağıdaki gibidir:

1 gün – 1 (bir) Lari

7 gün – 5 (beş) Lari

30 gün – 10 (on) Lari

182 gün – 25 (yirmi beş) Lari

365 gün – 40 (kırk) Lari

- Paralı park yerlerinde park bileti olmadan park edilen araçlara 10 (on) Lari park cezası kesilmektedir. Park cezaları sadece bankada ödenebilmektedir. Gürcistan Merkez Bankası kurallarına göre bankalarda işlemler sadece pasaportla yapılmaktadır. (Nüfus Cüzdanlarıyla gelen vatandaşlarımız için bu husus önem taşımaktadır.)

 

- Park ceza belgeleri sadece Gürcistan’ın resmi dili olan Gürcüce yazılmaktadır. Gürcü makamları, ceza kağıtları üzerinde İngilizce ya da başka bir dil kullanılmasının yakın gelecekte planlanmadığını Başkonsolosluğumuza bildirmişlerdir.

 

- Trafiği engelleyecek şekilde parkedilen, yasak olan yerlere parkedilen ya da zebra çizgili yaya geçitleri üzerine parkedilen araçlar çekiciyle çekilmektedir.

 

- Araçların çekildiği otoparkın adresi: Sulhan-Saba Orbeliani Cad. No:2 Batum

 

- Otoparka çekilen araçlar cezasının ödenmesinin ardından alınabilmektedir.

Araç çekme bedeli: 30 (otuz) Lari

Gece kalmayan araç için günlük park bedeli: 5 (beş) Lari

Gece kalan araç için günlük park bedeli: 10 (on) Lari

- Araçlar çekildikleri otoparktan mesai günlerinde 10:00 – 19:00 saatleri arasında, resmi ve dini tatil günleri ve hafta sonları 10:00 – 14:00 saatleri arasında alınabilir.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.